Ekskurzija v Posočje

V torek, 24. 9. 2019, smo se devetošolci podali na dolgo pot proti Primorski. Najprej smo se ustavili v Vipavi in si ogledali izvir reke Vipave. V Kostanjevici pri Novi Gorici smo šli v frančiškanski samostan, ki je najbolj znan po Bourbonski grobnici, kjer je pokopan francoski kralj Karel X. in njegova družina. V samostanu je 42 let deloval pater Stanislav Škrabec iz Ribnice, po njem se imenuje tudi knjižnica, ki smo jo imeli čast videti. Pot smo nadaljevali do naslednjega postanka – Kobarida. Šli smo do kostnice s cerkvijo Sv. Antona, kjer je pokopanih 7000 vojakov, tu smo imeli malo odmora in posneli skupinsko fotografijo. V muzeju o prvi svetovni vojni smo najprej pogledali kratek film, nato pa se razdelili v skupine in si ogledali sobe, kjer nam je vodič pripovedoval zgodbe ljudi, ki so sodelovali in trpeli v tej grozni vojni. Domov smo se vrnili okrog osmih zvečer. Vsi smo zelo uživali, se naučili veliko novih stvari in kar se nam zdi najbolj pomembno, videli smo, kakšno je življenje med vojno in njene posledice, saj je na nas, da se to katastrofalno obdobje zgodovine nikoli ne ponovi.

Nika Podgorelec, šolska novinarka iz 9. a